Stowarzyszenie Przyjazna Osowa zaprasza na „Osowską Galerię Spotkań”.

Naszym gościem będzie Dominika Dąbrowska – naukowiec, doktorat z fizyki na uniwersytecie w Instytucie Astrofizyki w Granadzie – Hiszpania. 

Pierwsze z nich odbędzie się 12 października o godzinie 19 w Galerii na ulicy Junony 12 Gdańsk Osowa.

Trzy lata spędziła na Svalbardzie: w tym rok na Polskiej Stacji Polarnej w Horsundzie jako meteorolog,  następne dwa lata w Longyerbyen pracując jako przewodnik, ostatnio w Norwegii w Kirkenes pracując w hotelu lodowym i tego lata na Nordkapp.

 Dominika opowie nam jak buduje się hotel ze śniegu, jakie atrakcje czekają tam przyjezdnych, skąd wzięły się kraby królewskie na norweskim wybrzeżu. Jak to było z pingwinami na Mageroi, jak wygląda spływ reniferów i wiele innych fascynujących historii z dalekiej Północy.

Już tydzień później 19 października, w tym samym miejscu, o tej samej porze, będziemy gościli Ilonę Wiśniewską – reporterkę i fotografkę, która współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Na jej koncie są już trzy książki – „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii” oraz „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”. 

Ilona opowie co takiego fascynującego jest w Północy, że nie tylko stale tam wraca w swojej twórczości, ale w końcu zamieszkała w dalekim Tromso.

 Następnym zafascynowanym zimnem i północnymi mieszkańcami krańca Ziemi będzie Leszek Nord – autor dwóch książek poetyckich – „Rozbitek” i „nic się tu nie ubiera w słowa” , od lat pracujący na Svalbardzie i w Norwegii.

Tym razem autor podzieli się wrażeniami z zeszłorocznej  przygody na Grenlandii. Opowie jak został Larskiem i jak to jest budować wieżę Babel w grenlandzkim pustkowiu.

Wszystkich zainteresowanych spotkaniami prosimy o wcześniejsze potwierdzenie swojej obecności mailem na adres piterbasic@gmail.com

Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, że środków Gminy Miasta Gdańsk.

Dodaj komentarz